Кадетський Гай

 
 

Кадетський Гай
Кадетський гай, або парк “Супутник” виник мабуть з тих часів, коли річка Либідь була повноводною і вільною, не закутою в бетонні береги, і займає близько 13 га землі. Хоча сама назва Кадетськиий Гай пов’язана з побудовою у 1849-57 роках Володимирського кадетського корпусу – визначного прикладу архітектури військово - навчальних будівель середини 19 ст у стилі класицизм (архітектор І. Штром, Повітряфлотський проспект 6). Місце для споруди копусу було вибрано на той час за межами міста, у мальовничій місцевості з березовим гаєм та ставом. У кінці 19 ст. гай, що слугував для жителів Києва місцем відпочинку, закрили для відвідувань. Тут було влаштовано літній кадетський табір: дві літні казарми, відкриті намети для їдальні та гімнастичне містечко (споруди не збереглися. У 1918-20 роках частина березового гаю була вирублена). У великих кадетських ставках, у низині, було обладнано літні купальні для вихованців; зимовий басейн містився в самому будинку.
В наш час, Кадетський Гай розкинувся від Чоколовки, вздовж вулиці Уманської, і виконує важливу роль шумо та газозахисної лісосмуги між житловим масивом та двома гілками залізниці Фастівського напрямку. Ще донедавна між цими гілками була зелена зона, а сьгодні це – величезний майдан відстою потягів далекого сполучення, який значно погіршав екологічний стан довкілля. Шляхопровід Караваєві Дачі та Чоколівський бульвар є зоною підвищеної загазованості, і саме тому слід берегти не тільки природний гай з кількома десятками дорслих берез і каштанів але і кожне деревце, які виросли на території житлового масиву. Однак міська влада розпочала роздачу землі під будівництво, які займали спортивні майданчики, сквери, прибудинкових територій. Ще раніше на територій історичного Кадетського Гаю виникла автозаправка, гаражі. Натомість літній кінотеатр та єдина пергола з бетону, на одному з видових майданчиків парку знаходиться в жалюгідному стані. В ще гіршому стані знаходяться залишки спортивного майданчику, малі архітектурні форми. Не хочеться вірити, але такий стан мабуть комусь потрібен. Чи не чиновникам міської влади, або депутатам, які лобіюють будівництво на території парку? Біля самісінької залізничної станції Караваєви Дачі, на території Кадетського Гаю збудована автозаправка, поруч автостоянка, трохи далі, в сторону парку ведеться інженерна підготовка території та котловану під забудову, 24-х поверхового житлового будинку (0,71 га землі парку). Причому ведеться безжально, із суцільним знищенням дерев і існуючого рельєфу. Більшість мешканців Чоколовки і житлового масиву Першотравневий шоковані від видомого наступу на паркову зону. Але не всі знають, що крім вищезгаданого житлового будинку на розі вулиці Уманської та Чоколівського бульвару, планується таке ж саме будівництво напротив літнього кінотеатру (0.26 га землі парку з перспективою розвитку), на місці спортивного майданчику поруч з будинком по вул. Уманській, 33-А (0,39 га землі житлового масиву), будівництво церкви УПЦ Московського патріархату висотою понад 40 метрів з автостоянкою та двома двоповерховими спорудами (1.3 га землі парку), будівництво адміністративного корпусу напроти будинку по вул. Уманській 23/9. ( документація в стані розробки). Подальші плани захоплення території парку можно передбачити...
Невидимі прцеси землевідведень заповідних земель як павутиня переплітаються з канонами будівельного бізнесу – чим більший прибуток, тим краще, з депутатами та владними структурами, які лобіюють цей бізнес, з чиновниками, які знаходять шляхи вирішення питань, які суперечать здоровому глузду, приватним інвесторам, які прагнуть оселитись в привабливих місцях Києва, не завжди розуміючи, що власне і стають заложниками будівельного бізнесу.

А. Заїка
За матеріалам: “Звід пам’яток історії та культури України, Київ”, кн.1, ч1
Звернення пікітувальників забудови парку від 14. 05. 2005 р.


Создан 06 дек 2006  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником