Караваєві дачі

 
 

Караваєві дачі
Місцевість під такою назвою стала відома починаючи з середини ХIХ ст. Тут знаходився так званий “Древесный питомник”, що здійснював продаж населенню оранжерейних рослин, фруктових і паркових дерев та кущів. У 1865 р. з метою зросійщення західних губерній Олександр ІІ затвердив “Інструкцію про порядок продажу казенних земель в західних губерніях”, не призначену для публікації, якою надавалося право купівлі землі тільки особам російського походження, до того ж на пільгових умовах. Саме на таких умовах у 1870 р. цей розсадник площею 42,68 дес. Було продано професору університету В.О. Караваєву, який приєднав до нього куплену у військової гімназії (Кадетський корпус) так звану Гімназичну земельну ділянку, після чого володіння В.О. Караваєва склали 64 дес. Після його смерті частина цієї землі дісталася його дочці, яка поділила її на 238 ділянок і, починаючи з 1903 р., розпродала їх. У 1908 р. всі ділянки вже були забудовані. Так виникло селище Караваєві Дачі, де в 1911 р. нараховувалось 5000 жителів, 323 садиби, 296 будинків. Назва залізничної станції зберіглась і до нашого часу. Правда і в Звіринецькій частині міста на Печерську, професор В.О. Караваєв теж придбав землю, поряд з урочищем “Верхня Теличка”, де побудував дачу “Прибрежна відрада”. (дивує, що це простий професор університету, а не якийсь там сучасний депутат Верховної ради) Згодом ця місцевість одержала назву Караваєвщина.
Відкрита платформа Караваєві Дачі, ця перша зупинка піденно-західного направлення приміських електричок, нещодавно зазнала суттєвих змін. Скло, метал, бетон, незвичайні архітектурні форми ніби то панцирі невідомих молюсків доволі дисонують з забудовою району, який називають Чоколовка, та Першотравневий масив. Історія селища Чоколовка почалася з лютого місяця 1898 року, коли вирішилось питання про надання земельних ділянок для побудови житла робітникам заводу Гретера і Кривенка /пізніше Більшовик/ та майстерень Південно-Західної залізниці. Був створений колективний робочий орган – артіль, засновником якої став Микола Іванович Чоколов. Починаючи з 70-х років минулого століття в Києві існувала фірма “М. Я, Чоколов і сини”. У них була садиба на Лук’янівці, млини та дріжджово-винокурного заводу на Глибочицькій вулиці. Купець І. І. Чоколов був гласним міської Думи, володів друкарнею, закладом стародруку, був членом міського комітету торгівлі й мануфактури. Артіль вирішила купити землю за Кадетьським гаєм по дорозі на Жуляни, біля розсадника В. Ф. Крюгера, що на хуторі Пронєвщина. Суттєву фінансову допомогу в цьому надав М. І. Чоколов, і куплену землю було розділено на 39 ділянок. Забудова велась успішно. У 1902 році було забудовано 28 ділянок, в центрі селища громадську криницю, спланували вулиці, впорядкували дорогу. До 1923 р. Чоколівка належала до Київського повіту Київської губернії, а в 1923-му її включено до меж міста. У 1925 р. Чоколовка одержала статус селища міського типу, а починаючи з 1937 р. підпорядковано Київській міськраді.
Повернемось до нашого часу. Якраз напрти залізничної станції “Караваєві Дачі” виникла автозаправка, саме там де починається Кадетьський Гай. А ще трохи далі ведеться варварська інженерна підготовка території під будівництво вже на території самої заповідної зони. На протилежній стороні все по старому – стихійний радіоринок, та продаж “свіжих” продуктів в лісопосадці. Стан Кадетського Гаю, де виникли автостоянка і та ж таки автозаправка, ставить філософське запитання – ящо цей стан видимий для мешканців наприклад вулиці Уманської, то чому він невидимий для можновладців. Або чому будуються видимі всім автозаправки в парковій зоні, залізничні станції з мармуру, йде масоване ущільнення житла в мікрорайонах, а історичний парк місцями стає невидимим, і перетворюється на звалище сміття. Внизу, в долині Кадетського Гаю, вздовж залізниці, тече річка Либідь, закована в бетон, тече вже не одне сторіччя...

А. Заїка
За матеріалами М. О. Рибакова
“Невівідомі та маловідомі сторінки історії Києва”


Создан 06 дек 2006  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником