ОСОКОРКИ ПОЗНЯКИ БЕРКОВЩИНА

Лівий берег Дніпра напроти Києва зовсім пологий. У давнину це були широкі луки за якими був суцільний ліс, перерізаний річками, озерами та болотами. Ці водойоми мали яскраво виражений реліктовий характер. Трав’яний покрив небагатий, бо грунт скрізь піщаний. Долина та луки непомітно переходили в болота та озера з багатими рибними ловами. Водойм було чимало – озеро Русанівське, Васильківське, Святище, Дарницьке, Тельбін, річка Позняківка, Радунка та ін.
Як відомо, багато поселень виникло виключно або переважно там, де були зручні шляхи сполучення. Села Осокорки і Позняки знаходились біля Либідьського перевозу, Кухмістерська слободка - біля Наводницького перевозу. Передмостова слобідка – біля Ланцюгового мосту. Біля затоки “Речище Осокорское” було розташовано село Осокорки. Існує літописна згадка про існування села вже в ХІ ст. Щодо назви, то багато топомівів походить від назв рослин. В селі колись росли осокори, від них мабуть і пішла назва села. Багато років Осокорки були предметом Запеклої боротьби між Видубицьким і Печерським монастирем, переходячи у володіння від одного до другого. Так наприклад у 1654 р. за митрополітом Петра Могили, Осокорки належали Видубицькому монастиреві, а пізніше, вже при гетьмані Скоропадським, при сприянні Петра І, село відійшло до Києво – Печерської Лаври. Біля Позняківської затоки Дніпра було розташовано село Позняки, яке виникло ще за часів литовського панування. В 1635 р. Петро Могила Купив село і подарував його Києво – Братському монастиреві. Що ж до назви села, то серед топомівів багато таких, які утворилися від імен чи прізвищ перших поселенців. Можливо “Позняки” – прізвище /прізвисько/ засновника чи володаря села. Щодо урочища Берковщина, який розташований поруч, і виходить на береги Дніпра, то воно відрізнялось в цій місцевості своїм пишним рослинним світом, особливо дубовими рощами, а токож затоками і заливними луками. В адміністативному відношенні ці селища до 1654 р. входили до складу литовсько – польської держави, з 1782 р. – до складу Київського повіту Київськогонамісництва, потім до Київської губернії, з 1802 р. до складу Броварської, а трохи пізніше – до Микільсько – Слобідської волості Остерського повіту, Черніговської губернії.
Перенесемося в наш час – зараз це два з найбільших житлових, спальних районів Києва. Іде масована забудова не тільки вільних місць, передбачених містобудівним генеральним планом, але і зелених зон з озерами, та залишками приватної забудови. Не говорячи вже про “ущільнення” існуючої. Так наприклад на Позняках, по вул. Ахматової 13 – 17 замість рекреаційної зеленої зони та спортивного майданчику біля школи, виникло кілька тридцятиповерхових житлових будинків. Сьогодні забудовники мікрорайону №3 ведуть наступ на село Позняки і давні заплавні озера. Практично мешканцям Позняків і Осокорків киівська влада гарантує тільки квадратні метри для ночівлі, і не більше. Стан урочища Берковщина не витримує ніякої критики, і нагадує “остров погибших кораблей” – тут розміщується ремонтно – відстойний пункт для моторних човнів, і Київський яхтклуб, який міг би стати, при умовы фінансового забезпечення, перлиною лівого берега Дніпра. Згадуються ще зовсім недавні часи, коли життя біля Дніпра а також його водних просторах вирувало. В Києві на Дніпрі налічувалось біля 20 тис. моторних човнів, а на берегах відпочивали кияни. Нажаль зараз на тих же берегах в наявності видимі промислові зони, баржі з піском, що розвантажуються, та купи сміття. Ну і як завжди кілька автозаправок. Невидимим для київських чиновників залишається доля зникаючих озер на Позняках, урочища Пронівщина, берегової смуги та заплав Дніпра. Цікаво, що в поселенні Позняки, поки що залишилася вул. Батуринська, з кількома напіврозваленими будиночками. Невже історія повторюється, хоча не в токому масштабі, і без зовнішнього втручання?

А. Заїка

Создан 06 дек 2006

Имя или Email

При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником