Сирець

 
 

Сирець
Результати археологічних досліджень сучасного Києва, а саме розкопки вздовж Либіді і Сирця було відкрито низку укріплених давньоруських поселень, які представляли собою сирецько-либідську оборонну лінію навколо Києва ХІ – ХІІІ ст. У 1991 р. навіть на річці Нивці (Борщівці) виявлено залишки поселення давньоруського і післямонгольського часу. Це говорить про велику територіїю давнього міста.
Місцевість, де протікає Сирець, люди колись називали боярком (великим яром). Вона позначена на карті Ушакова 1695 р. І було в ті часи на річці дев'ять водяних млинів, п'ять бродів. Є дані, що в сирецьких озерах раніше розводили форель. І саме з водойм Сирця брали воду для першого водопроводу Києва, збудованого в 1749 р. Річка Сирець починається поблизу станції метро “Святошин” і впадає в Дніпро за 2 км від київської гавані. Має лівобережну притоку Курячий Брід, яка протікає по Сирецькому дендропарку. Довжина річки – 9 км, площа басейну – 13 км2, значна частина його порізана глибокими ярами, нижня частина проходить у межах рівнинної Оболоні. Живиться атмосферними опадами і численними джерельцями. Початок цієї історичної містобудівної водної артерії можно побачити в парку ”Нивки” біля самісінької станції метро “Нивки”. Річечка Сирець стане видимою якщо ви обійдете тимчасову навколишню забудову “торгові ряди” які правдами і неправдами окупували схили колись повноводних двох ставків. Картина не для слабких духом... Надалі за течією існує теж система кількох (чотирьох) ставків, які є основою ландшафтного парку “Нивки”.
Особливу увагу заслуговує місце і став поблизу колишніх урядових дач, в районі метро Берестейська. Не так давно ця закрита зона з охороною, обслугою, з двома котеджами та господарчим корпусом, впорядкованим зарибленим ставом та прилеглим ландшафтним парком на крутих схилах, спотривними майданчикоми та іншими зручностями для відпочинку була невидимою для Киян. Тепер зона урядових дач стала видимою - доступ вільний. Більш того, здається, що ця місцевість нікому не потрібна - котеджні корпуси напівзруйновані, прилегла територія нагадує приміський витоптаний ліс, став забруднений... Далі річка Сирець біжить вздовж залізничної колії повз парк “Сирецький Гай” відомий киянам лише через те, що скраєчку розмістився ресторан “Дубки”, де паркова зона так само невпорядкована. Два маленьких ставка на перетині залізничної колії і вулиці Стеценка (метро Сирецька) ніколи не пересихають, і не позбавляються присутності рибалок через підземні джерела та значну глибину. Тут починається унікальний Сирецький дендропарк, посередині якого протікає маленька річечка з кумедною назвою “Курячий Брід”, яка впадає в колись унікальне місце, з крупними карасями, джерельною водою і любимим місцем відпочинку Киян - озеро “Корчі”.
Насьогодні, це озеро повністю відповідає своїй назві. Воно заросло, і скоріше схоже на болото в якихось житомирських лісах, а навколишні дерева падають з крутих схилів, захаращують берег так, що в деяких місцях навіть не наблизишся до води. Що до річечки, то вона існує так само як і раніше, тільки що несе в собі не життя для озера, а смерть. Справа тягнеться з 70-х років минулого сторіччя, коли на Нивках був збудований радіозавод “Кристал”, який власне і отруїв річечку і озеро. Завод існує і понині, тільки вже під іншою назвою, але місцеві жителі не помічали застосування новітніх екологічних технологій по збереженню довкілля... Після того як річка “Курячий Брід” з’днуються із річкою Сирець, в непролазних хащах, подальший іх рух простежити важко. Вздовж Сирецької вулиці, через Куренівку, минаючи кілька живописних озер, в основному в бетонних колекторах, річка Сирець з’являється на Оболоні в районі вулиці Куренівської і впадає в систему озер Опечень. точніше в озеро Кирилівське. Проте за планом 1695 р. Сирець впадав у озеро Довге. Озеро Опечень наспраді було “довгим” – понад 3 км. Лише в 70-ті роки ХХ ст. воно було розділено насипом на три окремих водоймища. Назва місцевості Оболонь походить від Блон’я, що у слов’янських мовах означає болотисту прирічкову долину, яка затоплюється весніними повенями. Із здивуванням, під час фотозйомки, було відмічено наявність раків вже готових до вживання у місцевих рибалок на цьому ж озері, неподалік від місця впадання р. Сирець. (правда процес відлову раків у водойомі був невидимим) Відомо що наявність раків є прирдньою оцінкою чистоти водного басейну. Це говорить про величезну силу природи. Як ми не стараємось, а вона все ж таки виживає !


Создан 06 дек 2006  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником